Cricket Umpires Australia

News

Domestic and Premier Cricket Finals

04 April 2018

Sheffield Shield Final

Congratulations to all Match Officials who have been appointed across the country to cricket finals

Sheffield Shield

Queensland v Tasmania

Umpires: Sam Nogajski and Gerard Abood

Third Umpire: Phil Gillespie

Scorers: Gail Cartwright and Peter Gagen

Match Referee: Peter Marshall

Scorecard

 

Women’s National Cricket League

Premiers: New South Wales

Umpires: Darren Close and Nathan Johnstone (Third: Ben Treloar)

Scorers: Darren Mattison and Kay Wilcoxon

Match Referee: Bob Parry

Scorecard

 

ACT

First Grade – Men

Premiers: Weston Creek Molonglo

Umpires: Andrew Crozier and Terry Keel (Reserve Terry Keel)

Scorecard

 

Lynne O’Meara Women's Grade Competition

Premiers: Western District-UC

Umpires: Margaret Marshall and Gary Rees

Scorecard

 

New South Wales

NSW Premier Cricket First Grade

Premiers: Parramatta

Umpires: Gerard Abood and Greg Davidson (Reserve: Ryan Nelson)

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Second Grade

Premiers: Northern District

Umpires: Simon Lightbody and Tony Wilds (Reserve: Glen Stubbings)

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Third Grade

Premiers: Sydney University

Umpires: Darren Goodger and Ben Treloar

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Fourth Grade

Premiers: Manly Warringah

Umpires: Andrew Hamilton and Troy Penman

Scorecard

 

NSW Premier Cricket Fifth Grade

Premiers: Manly Warringah

Umpires: Roberto Howard and Marc Nickl

Scorecard

 

Women’s First Grade

Premiers: Universities

Umpires: Sathish Kumar and Bob McGregor

Scorecard

 

Women’s Second Grade

Premiers: Parramatta

Umpires: Gerry Forliano and John Colwell

Scorecard

 

Women’s Third Grade

Premiers: Bankstown

Umpires: Victor Gauci and John Colwell

Scorecard

 

Northern Territory (September 2017)

Men's First Grade

Premiers: Darwin

Umpires: Mark Donfeld and Malcolm Conway

Scorecard

 

South Australia

West End First Grade

Premiers: Tea Tree Gully

Umpires: Craig Thomas and Luke Uthenwoldt

Scorecard

 

West End Second Grade

Premiers: Sturt

Umpires: Harsimran SIngh and Bruce Stribley

Scorecard

 

West End Third Grade

Premiers: Tea Tree Gully

Umpires: Adrian Drosd and Darran Swain

Scorecard

 

West End Fourth Grade

Premiers: Sturt

Umpires: Dhaval Bhatt and Eloise Sheridan

Scorecard

 

Statewide Women’s First Grade

Premiers: West Torrens

Umpires: Michael Williamson and Bill Marshall

Scorecard

 

Statewide Women’s Second Grade

Premiers: Northern District

Umpires: Steve Warren and Tony Trist

Scorecard

 

Queensland

My FootDr First Grade

Premiers: Northern Suburbs

Umpires: David Taylor and Steven Farrell (Reserve: Stephen Dionysius)

Scorecard

 

Alan Pettigrew Second Grade

Premiers: Northern Suburbs

Umpires: Nathan James and Michael Mellifont (Reserve: Peter Clifford)

Scorecard

 

Norm McMahon Shield Third Grade

Premiers: Western Suburbs

Umpires: Murray Branch and Paul Russell (Reserve: Benjamin Farrell)

Scorecard

 

Bob Spence Shield Fourth Grade

Premiers: Valley

Umpires: Daniel Rosolen and Raymond Marsh (Reserve: Greg Douglas)

Scorecard

 

Roy Tanner Shield Fifth Grade

Premiers: Valley

Umpires: Damien McAndrew and Phillip Rogerson (Reserve: Andrew Moir)

Scorecard

 

Katherine Raymont Shield

Premiers: Western Suburbs

Umpires: Jaime Bradley and Joshua Adie

Scorecard

 

Jodie Fields Shield

Premiers: Ipswich-Logan

Umpires: Karen Naylor and Raymond Marsh

Scorecard

 

Tasmania

Premier League First Grade

Premiers: Clarence

Umpires: Mike Graham-Smith and Darren Close (Reserve: Will Braid)

Scorecard

 

Premier League Second Grade

Premiers: Kingborough

Umpires: Muhammad Qureshi and Jamie Mitchell (Reserve: Karun DT)

Scorecard

 

Premier League Third Grade

Premiers: Clarence

Umpires: Greg Beechey and Wade Stewart (Reserve: Gilbert van der Steege)

Scorecard

 

Premier League Women’s

Premiers: Kingborough

Umpires: Harvey Wolff and Greg Beechey

Scorecard

 

Victoria

Victorian Men’s Premier Firsts

Premiers: Dandenong

Umpires: Phil Gillespie and David Shepard (Reserve: Steve Brne)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Seconds

Premiers: St Kilda

Umpires: Matthew Robertson and Chris Grant (Reserve: Russ Turner)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Thirds

Premiers: Melbourne University

Umpires: Lou Tenace and Ian Leach (Reserve Jason Veale)

Scorecard

 

Victorian Men’s Premier Fourths

Premiers: Carlton

Umpires: Paul Baleisa and Alfred Gaughan (Graeme Lloyd)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Firsts

Premiers: Box Hill

Umpires: Ron Birch and Vince Borg (Reserve: Adam Hawking)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Reserves

Premiers: Essendon Maribyrnong Park

Umpires: Mark Malmberg and Jamie Wyatt (Reserve: Mathew Rogers)

Scorecard

 

Victorian Women’s Premier Seconds

Premiers: Ringwood

Umpires: Lisa McCabe and Alan McCarthy (Reserve: Michael Nolan)

Scorecard

 

Western Australia

First Grade

Premiers: Claremont-Nedlands

Umpires: Nathan Johnstone and Todd Rann (Reserve: Daniel Skinn)

Scorecard

 

Western Australia

Second Grade

Premiers: Bayswater-Morley

Umpires: Trent Steenholdt and James Hewitt (Reserve: Andrew Micenko)

Scorecard

 

Western Australia

Third Grade

Premiers: Melville

Umpires: Dean Trigg and John Taylor (Reserve: Jarryd Buscall)

Scorecard

 

Western Australia

Fourth Grade

Premiers: South Perth

Umpires: Jack Paterson and Daniel Gibbons (Reserve: John Sherry)

Scorecard

 

Female A Grade

Premiers: Melville

Umpires: Reuben Garlett and Alex Hall

Scorecard

 

Female B Grade

Premiers: Melville

Umpires: Martin Brennan and Colin Ogilvie

Scorecard